دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
گالری
پیوند ها  چاپ        ارسال به دوست

سفیر رومانی :

برجام روابط سیاسی و اقتصادی ایران را با جامعه جهانی تسهیل کرد

آدریان کوزیانسکی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: روابط دیپلماتیک ایران با رومانی سابقه ای 115 ساله دارد اما در سال های گذشته به دلیل تحریم و محدودیت های سیاسی، کمرنگ شده بود.
وی ادامه داد: اگر چه روابط اجتماعی ایران با رومانی سال ها پس از شکل گیری روابط سیاسی برقرار شد اما مردم رومانی همواره ایران را یک کشور دوست می پندارند.
سفیر رومانی در جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: در سال 2015 مجموع مبادلات اقتصادی 2 کشور، 300 میلیون دلار بود در صورتی که در 2 سال گذشته این میزان به 500 میلیون دلار رسید.
وی، گسترش روابط سیاسی و تجاری رومانی با ایران را مهمترین هدف سفر به اراک عنوان کرد و گفت: حمل و نقل، کشاورزی، انرژی و حوزه توریسم مهمترین بخش هایی است که می تواند مناسبات رومانی با ایران را تقویت کند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در سخنانی گفت: با توجه به اینکه روابط سیاسی و تجاری ایران بارومانی سابقه ای طولانی دارد، باید با رفع برخی موانع، این ارتباط به بهترین شکل ممکن تقویت شود.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه اقتصاد قالب کشور رومانی کشاورزی محسوب می شود، همکاری های مشترک تجاری در این حوزه با ایران، اقدامی ارزشمند است.
وی بیان کرد: انتظار می رود اتحادیه اروپا استقلال خود را در برابر زیاده خواهی های کشورهای استعمارگر حفظ کرده و تحت تسلط هیچ قدرتی نباشد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: امنیت منطقه خاورمیانه منافع آسیا، آفریقا و اروپا را حفظ می کند بنابراین، از اتحادیه اروپا انتظار می رود نسبت به جنایت های استعمارگران در منطقه موضع گیری کند.
وی توسعه مناسبات اقتصادی در بخش های دارویی، تجهیزات پزشکی و صنایع تبدیلی را از دیگر ظرفیت های تقویت روابط تجاری ایران با کشور رومانی عنوان کرد.
شهردار اراک نیز در سخنانی گفت: مقدمات خواهر خواندگی اراک با شهر پیتشت انجام شده و به زودی اجرایی می شود.
داود تاجران افزود: با توجه به ظرفیت های جمهوری اسلامی در بخش پزشکی، پذیرش توریسم سلامت می تواند یکی از محورهای تقویت روابط ایران با کشور رومانی باشد.
وی افزود: همچنین مبادلات خدمات فنی و مهندسی نیز می تواند در راستای گسترس روابط ایران بارومانی نقش آفرینی کند.
شهر پیتشت در شهرستان ارجش کشور رومانی واقع شده‌ و جمعیت این شهر 168 هزار و458 نفر است.
کلانشهر اراک مرکز استان مرکزی است و در این شهر 520 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند.


١٠:٥٦ - 1396/12/16    /    شماره : ٥٠٣٦٦٧    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
نظرات

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران