دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
گالری
پیوند ها



  چاپ        ارسال به دوست

خطر یکجانبه گرایی آمریکا بیشتر از خطر تروریسم

حمید معیّر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی: خطر یکجانبه گرایی آمریکا بیشتر از خطر تروریسم برای بشریت است

  چهارمین دور از کنفرانس " محیط ژئوپولتیک جدید در خاورمیانه: بین مبارزه با تروریسم و آینده منطقه"  روز پنجشنبه مورخ 14 تیر 1397، با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران، موسسه مطالعات سیاسی و اقتصادی خاورمیانه (بخارست) و موسسه اروپایی مدیریت ریسک، امنیت و ارتباطات در بخارست برگزار گردید. شرکت کنندگان در این کنفرانس شامل دیپلمات ها، اندیشمندان دانشگاهی، خبرنگاران و مقامات سابق رومانی و سایر کشورها بودند.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس حمید معیّر ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی، در خصوص روند صلح در سوریه و کارشکنی های ایالات متحده آمریکا در این خصوص اظهار داشت: "پس از پیروزی های چشمگیر سال گذشته در عراق و سوریه بر خلافت خود خوانده داعش که ضربه محکمی بر پیکر تروریسم در منطقه و جهان محسوب می گردید، جهانیان به حق انتظار داشته اند که منطقه و بویژه سوریه ... شاهد برقراری صلح و آرامش و ثبات و امنیت باشد. البته حکومت قانونی سوریه با همراهی کشورهای دوست، مخالفین جامعه مدنی و نیز نماینده سازمان ملل مشغول بررسی فرآیند صلح پایدار و آشتی ملی در این کشور می باشند. لیکن متأسفانه همزمان شاهد بوده ایم که علی رغم سرنگونی حکومت داعش برخی تروریست های باقیمانده از سایر گروه های معارض مسلح کماکان با برخورداری از حمایت های خارجی از تخلیه مناطق اشغالی در سوریه خودداری نموده و مایل به ادامه خشونت و درگیری در این کشور می باشند... متأسفانه شاهد هستیم که اخیرا هیأت حاکمه آمریکا علی رغم دست آوردهای ارزشمند در مبارزه با تروریسم در سوریه مجدداً همان مواضع 7 سال قبل خود که باعث بروز بحران و این تراژدی عظیم گردیده را تکرار نموده و در جهت تضعیف دولت قانونی سوریه حرکت نموده اند." وی در این باره افزود: " تنها راه پایان دادن به خشونت و بحران در سوریه و دستیابی به آشتی ملی، راه حل سیاسی است که از طریق گفتگو و مذاکره میان همه طرف های سوری محقق می گردد."

وی همچنین در خصوص اقدامات یکجانبه گرایانه دولت آمریکا در عرصه بین الملل اظهار داشت:  "متأسفانه با روی کار آمدن هیأت حاکمه جدید در آمریکا در سال 2017 ما بطور مستمر شاهد اقداماتی از ناحیه آنها بوده ایم که همگی برخلاف تعهد یک قدرت جهانی که عضو شورای امنیت سازمان ملل نیز می باشد بودند. اقداماتی همچون خروج از پیمان آب و هوایی، به هم زدن تجارت فرا آتلانتیکی با هم پیمانان اروپایی، به هم زدن نفتا با هم پیمانان خود در قاره آمریکا، اختلال در تجارت جهانی با نقض WTO ، اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که برخلاف قطع نامه ها و مصوبات سازمان ملل می باشد و تصمیم به انتقال سفارت خود از تل آویو به این شهر مقدس و خروج از توافق برجام که یک موافقت نامه بین المللی و متکی بر قطع نامه شورای امنیت سازمان ملل ... محسوب می گردد. اخیراً هم شاهدیم که جمهوری اسلامی ایران یعنی کشوری که با ایثار و فداکاری در شکست تروریسم داعش در عراق و سوریه نقش اصلی و اساسی ایفاء نموده و در این راه شهدای زیادی تقدیم نموده است چگونه ناجوانمردانه مورد غضب سر دمداران آمریکایی قرار گرفته و تهدید به سخت ترین تحریم ها می شود." وی افزود:"اکنون پدیده دیگری اذهان جهانیان را به خود مشغول و نگران نموده است و آن چیزی نیست جز یک جانبه گرایی یکی از قدرت های جهانی که خود عضو شورای امنیت است،  و به خطر افتادن تمامی معاهدات و پیمان های بین المللی که می تواند به راحتی سر منشاء جنگ جدید جهانی گردد. آیا این خطر و نگرانی کم تر از خطر تروریسم است؟ ... ما امیدواریم تا دیر نشده فعالان جهان و به ویژه ملت آمریکا فکری اساسی برای حل این معضل عظیم بنمایند."

معیّر به اقدامات رژیم صهیونیستی در حمایت از تروریسم در منطقه نیز اشاره داشت، وی در این باره گفت: "رژیم صهیونیستی هم که از مرگ داعش ماتم گرفته شد و همواره حامی تروریسم در منطقه بوده است، گمان می کند حمایت از این سیاست های مخرب هیأت حاکمه آمریکا می تواند به بقای غیر مشروع آن کمک کند  ... در بحران اخیر در منطقه خاورمیانه در حالیکه هماهنگی بین رژیم صهیونیستی اسرائیل و تروریست ها در سوریه بر همگان مبرهن است و تروریست های زخمی در بیمارستان های رژیم صهیونیستی مداوا می شوند. رئیس شعبه اطلاعات نظامی این رژیم اعلام کرده است که "شکست داعش در سوریه به نفع اسرائیل نیست. اسرائیل نمی خواهد جنگ در سوریه به گونه ای تمام شود که داعش شکست خورده و کشورهای بزرگ منطقه را ترک کرده باشند. باید تلاش کنیم تا این اتفاق نیفتد."

وی در خصوص انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نیز اظهار داشت: "اقدام آمریکا در انتقال سفارت به قدس شریف بالفور جدیدی است که احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان را جریحه دارد کرده است . این اقدام باعث افزایش تنش و خشونت در منطقه و تحریک احساسات ملت های مسلمان شده و منطقه را به سمت افزایش خشونت و ناامنی و بی ثباتی سوق می دهد."

وی در این باره افزود: "به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران برقراری صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه از طریق حل و فصل مسائل اساسی این بحران از جمله پایان اشغال سازمان یافته فلسطین و بازگشت همه آوارگان و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه پرسی با شرکت همه اقوام و ساکنین اصلی این سرزمین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به سرانجام خواهد رسید ." 

معیّر در رابطه نابودی داعش و تروریسم در منطقه اظهار داشت: "با شکست داعش ثابت شده که اگر اراده و تلاش همه جانبه برعلیه تروریست ها وجود داشته باشد از هم پاشیدن این گروه های خطرناک و ضد بشری چندان هم کار دشواری نیست. مشکل صرفاً آنجا بروز می کند که برخی قدرت های جهانی بخواهند از این گروه های تروریستی و اقدامات غیر انسانی آنها در جهت منافع نامشروع و پیشبرد سیاست های پلید خود در منطقه بهره برداری نمایند. همانطور که قبلا هم بارها تأکید نموده ام مقابله مؤثر و ریشه کنی کامل داعش و دیگر گروه های تروریستی - تکفیری، نیازمند پشتیبانی و حمایت جمعی و بی وقفه از سوی جامعه بین المللی است."

وی افزود: "باید کارخانه های تولید تروریسم در همه جای جهان تعطیل گردند. هنوز کارخانه آنها در سوریه تعطیل نشده که کارخانه دیگری در یمن افتتاح می کنند. آیا گمان می کنید این همه بی گناهان که در یمن مورد بمباران واقع شده و به قتل می رسند و یا بدلیل شیوع گسترده بیماری وبا و عدم دسترسی لازم به امکانات بهداشتی و درمانی و غذایی جان خود را از دست می دهند، هیچ تأثیری در روحیات بازماندگان آنها نخواهد داشت؟"

معیّر در ادامه گفت: ."ما هر گونه تلاش برای دسته بندی تروریست ها به ' تروریست خوب ' و ' تروریست بد ' را غیرسازنده و غیرمجاز دانسته و آن را مردود می شماریم."


١٦:١٥ - 1397/04/21    /    شماره : ٥٢٤٥١١    /    تعداد نمایش : ٧١



خروج




نظرات

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران