دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
گالری
پیوند ها  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز ملی در باشگاه دیپلماتیک بخارست

بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در رومانی

حمید معیر' سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی ایران پس از گذشت چهار دهه به رغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی در پی به درختی استوار و پربار تبدیل شده است. 
وی افزود: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) یک جنبش همگانی در جهت نفی استبداد داخلی و سلطه خارجی و تحقق آزادی، عدالت و استقلال بود. نظام «جمهوری اسلامی» مبتنی بر قوانین الهی و براساس خواست و رای ملت تاسیس و فصل جدیدی بر مبنای مشارکت و آرا مردم در جهت تحقق اراده ملی آغاز گردید که با هدایت و رهبری حضرت آیت الله خامنه ای تاکنون ادامه یافته است. 
وی اضافه کرد: کسب استقلال واقعی و برقراری مردم سالاری از مهمترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی است که در سایه آن توانسته با اجرای اصول مردم سالاری، رعایت حقوق سیاسی شهروندان، افزایش سهم و نقش زنان در مشارکت های اجتماعی و توجه به حقوق اقلیت های دینی شاخص های قابل توجهی را ثبت کند. 
معیر افزود: درعین حال در حوزه های مختلف پزشکی، نانوتکنولوژی، صنعت، رشد اقتصادی و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت، تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذاری خارجی پیشرفت های کم نظیری بدست آورد. 
سفیر کشورمان به دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: در ایران پس از انقلاب نزدیک به 40 انتخابات آزاد با مشارکت گسترده برگزار شده است و در تازه ترین تجربه شاهد مشارکت 73 درصدی مردم در روز 19 می 2017 برای انتخاب مجدد حسن روحانی به عنوان هفتمین رییس جمهوری بودیم. مردم ایران در این انتخابات، بر ادامه رویکرد اعتدال و تعامل گسترده با کشورهای جهان تأکید کردند. 
معیر اظهار داشت: امضای «توافق هسته ای» مهمترین نمونه تأییدکننده سیاست تعامل گرایانه ایران با نظام بین الملل بشمار می رود. این سند نمونه موفقی از تعامل بین المللی و دیپلماسی چندجانبه و دربرگیرنده منافع همه طرف ها بود که می تواند به عنوان الگویی در جهت حل سایر بحران های بین المللی مورد توجه قرار گیرد. جمهوری اسلامی در ادامه سیاست تعامل گرایانه خود، همچنان در جهت حل مسائل و موضوعات بین المللی و منطقه ای در قالب مشارکت جمعی تلاش می کند. 
وی در ادامه سخنانش یکی از مشکلات مهم منطقه را معضل تروریسم دانست و گفت: طی سال های گذشته تروریسم منطقه غرب آسیا را وارد مرحله ای پرخطر کرد. پروژه داعش در نتیجه مقاومت و ایستادگی در منطقه رو به زوال گذاشته و شکست های سختی متحمل شده است، اما «تروریسم» در قالب گروه های مختلف افراط گرا، همچنان معضل امروز جامعه بین المللی محسوب می شود و خطر آن اروپا، آمریکا و شرق دور را هم تهدید می کند. 
سفیر کشورمان افزود: ایران نقشی اساسی در شکست این پدیده شوم ایفا کرد و بر تعهد خود به مبارزه با تروریسم همچنان پایبند است. براین اساس، جمهوری اسلامی معتقد است حل معضل تروریسم نیازمند مشارکت جمعی و همکاری فراگیر جامعه بین المللی است. 
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران و کشور رومانی در بسیاری از مسایل و موضوعات همکاری های منطقه ای، مبارزه با افراط گری و تروریسم نقاط مشترک فراوانی دارند. با توجه به اراده سیاسی دو کشور برای ارتقای روابط دوجانبه به ویژه در حوزه مبادلات اقتصادی، در طول سال های گذشته تحولات چشمگیری در روابط اقتصادی دوجانبه داشته ایم. زمینه های فراوان همکاری ایران و رومانی و به ویژه ظرفیت مهم بخش خصوصی، فرصت های جدیدی برای هر دو کشور فراهم ساخته است.
'سباستیان دانوتس نکولائسکو' معاون همسایگان شرقی و روابط چندجانبه در سطح جهانی وزارت امور خارجه رومانی نیز در این مراسم گفت: از طرف وزارت امور خارجه رومانی برای پیشرفت و رفاه مردم ایران در سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران بهترین آرزوها را داشته و همواره با ایران بعنوان یک شریک قدیمی و سنتی روابط داشته و دارای روابط اقتصادی و همچنین تعاملات انسانی و تاریخی قابل توجهی می باشیم. 
وی افزود: تاریخ غنی همکاری های علمی سهم مهمی در تحکیم روابط دوجانبه میان کشورهایمان داشته است. حضور سنتی دانشجویان ایرانی در مؤسسات آموزشی رومانی امروز هم ادامه دارد. شراکت در زمینه آموزش یکی از مؤثرترین ابزارهای دیپلماسی عمومی است. ایران برای تاریخ و فرهنگ غنی خود به خوبی در سطح جهان معروف است. 


١٥:٣٦ - 1396/11/23    /    شماره : ٥٠٠٠٧١    /    تعداد نمایش : ١١٨خروج
نظرات

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران